Jak działają szlifierki do płaszczyzn?
Obróbka metali wymaga zastosowania specjalistycznych maszyn w celu uzyskania odpowiedniej dokładności wykonania części i ich jakości. Obróbka wstępna przy produkcji za pomocą maszyn typu tokarki, frezarki, wiertarki jest wstępem do wykonania części. Ostateczną dokładność części wymagających dużej dokładności produkowanych do montażu zespołów urządzeń uzyskujemy dzięki zastosowaniu w cyklu technologicznym szlifierek stacjonarnych.
Szlifowanie jest obróbką skrawaniem za pomocą narzędzi w postaci ściernic. Różna charakterystyka ściernic ze względu na grubość ziarna, strukturę, rodzaj spoiwa użytego do wykonania ściernicy, oraz jej twardości pozwala na obróbkę różnych gatunków materiałów i uzyskania oczekiwanych wyników pod kątem dokładności, jak i jakości obrabianych powierzchni.
Co warto wiedzieć o szlifierkach do płaszczyzn?
Wśród różnych rodzajów szlifierek jedną z grup stanowią szlifierki stacjonarne do szlifowania powierzchni płaskich, zwane w skrócie szlifierkami do płaszczyzn. Służą one do obróbki wykańczającej powierzchni płaskich wykonywanych części. Mimo uzyskiwanych przez nowoczesne centra obróbcze coraz lepszych efektów obróbki powierzchni za pomocą ciągle rozwijających się technologii wykonywania narzędzi obróbczych, przy wysokich wymaganiach jakości końcowej powierzchni części najlepszą metodą uzyskania oczekiwanego efektu pozostaje metoda szlifowania.
Ze względu na rodzaj detali i oczekiwany końcowy efekt obróbki oraz wielkość detali rozróżnia się kilka metod szlifowania powierzchni pod względem powierzchni pracy ściernicy.
Szlifowanie obwodem tarczy ściernej (ściernicy) dla detali o ciągłej powierzchni i niezbyt dużych wymiarach (np. SPD40, SPD30, SPC20).
Szlifierki szlifujące obwodem ściernicy wykorzystują ruch obwodowy narzędzia i liniowy detalu, dzięki czemu obrabiana jest powierzchnia. W przypadkach konieczności obróbki detali o bardzo dużych gabarytach, a tym samym wadze (np. korpusy) detal pozostaje nieruchomy, ruch liniowy i obrotowy wykonuje ściernica.
Szlifowanie czołem ściernicy szczególnie wykorzystywane przy detalach o nieciągłej powierzchni (np. typu SAB100W). Przy tego typu szlifowaniu ściernica jest usytuowana równolegle do obrabianego detalu, a powierzchnią pracy jest czoło narzędzia.
Należy pamiętać, że operacja szlifowania jest operacją wykańczającą i powinna być wykonywana na sprawnych maszynach i przez doświadczonych operatorów. Ważne jest również co zapewnią doświadczeni pracownicy odpowiedni dobór parametrów obróbki i właściwości narzędzi (ściernicy).