Jak odnowić starą frezarkę?
Klasyczne obrabiarki mechaniczne to maszyny o dużym potencjale ze względu na dobrze dopracowane konstrukcje oraz przemyślane rozwiązania pozwalające na stosunkowo łatwą obsługę, a także uzyskiwanie wysokiej dokładności obróbczej. Niestety podczas eksploatacji ich poszczególne podzespoły ulegają stopniowemu zużyciu, sprawiając, że sprzęt staje się zawodny i nie może już osiągać równie dobrych parametrów, co nowsze maszyny. W przypadku wielu awarii możliwe jest jednak usunięcie usterek i pełna modernizacja nie tylko przywracająca dawne parametry, lecz jednocześnie automatyzacja układu sterowania gwarantująca uzyskanie pełnej kontroli nad maszyną. Świetnym przykładem mogą być udane remonty frezarek wykonywane przez firmę Zakład Wielobranżowy MIX. Przekonajmy się, jak może to wyglądać.
Co wiąże się z modernizacją obrabiarek?
Modernizacja obrabiarki wiąże się z koniecznością zadbania o stan jej głównych mechanizmów roboczych. Wymaga to zwykle wymiany lub regeneracji elementów odpowiedzialnych za pozycjonowanie i przemieszczanie materiału względem głowicy roboczej, a także zajęcia się takimi komponentami jak łożyska, koła zębate, sprzęgła, hamulce i przekładnie. Na ogół poza korzystaniem z nowych części w grę będzie wchodziło dorobienie niektórych części. Sporo uwagi należy zwykle poświęcić silnikowi dostarczającemu napęd oraz stosowanym zabezpieczeniom, oraz instalacji elektrycznej. Duże znaczenie ma unowocześnienie układów sterowania, co przełoży się na dokładność i szybkość działania po zakończeniu prac.
Jakie elementy pozwalają na zwiększenie możliwości obrabiarki?
Sposobem na zwiększenie możliwości obrabiarki jest zainwestowanie w odpowiednie usprawnienia. Częstym wyborem będzie zastosowanie centralnego układu smarowania oraz zainstalowanie cyfrowych układów odczytu położenia elementów roboczych dzięki odpowiednim liniałom i detektorom optycznym albo magnetycznym. W grę wchodzi też zajęcie się wymogami BHP, a więc montażem koniecznych osłon, zabezpieczeń i wyłączników awaryjnych.