Jak wygląda remont kapitalny tokarki?
Obrabiarki do metalu, np. tokarki, są maszynami, których podzespoły muszą działać ze znacznymi prędkościami obrotowymi i przy dużych obciążeniach, a ich części ruchome powinny przemieszczać się z bardzo wysoką precyzją. Ważne jest zatem zachowywanie przez ich podzespoły niezbędnej stabilności i sztywności mimo generowanych przez układy drgań i wibracji. Z czasem, przy intensywnej eksploatacji, części mechaniczne ulegają zużyciu, w efekcie pogarsza parametry robocze tokarki. W tym momencie, zasadne wydaje się przeprowadzenie naprawy tokarki.
Co może obejmować remont tokarki?
Zakres prac przy kapitalnym remoncie tokarki zależy od jej stanu technicznego i stopnia zużycia poszczególnych elementów. Procedura rozpoczyna się od kontroli stanu maszyny, weryfikacji poszczególnych podzespołów i ich części oraz określenia zakresu prac koniecznych, aby przywrócić maszynę do stanu zgodnego z WOT. Główny nacisk kładziony jest na analizę geometrii. Poza komponentami mechanicznymi interwencji wymaga także instalacja elektryczna i układ chłodzenia. W ramach remontu kapitalnego często dokonuje się wymiany szafy elektrycznej lub jej modernizacji, a także instaluje się układ centralnego smarowania. Finalnie, urządzenie zostaje sprawdzone pod kątem WOT i dostosowane do obowiązujących norm BHP.
Jakie elementy są naprawiane najczęściej?
Remont kapitalny tokarki wiąże się zwykle z wymianą elementów ulegających naturalnemu zużyciu, przede wszystkim takich jak tuleje czy koła zębate, wały i śruby pociągowe, łożyska i sprzęgła oraz części elektryczne. Bardzo często konieczna jest też regeneracja prowadnic łoża i suportów oraz podstawy konika i jego korpusu, czy listew dociskowych oraz stożków wrzecion, dzięki czemu możliwe jest ustawienie właściwej geometrii obrabiarki.