Jakie funkcje pełni podtrzymka do tokarki?
Obróbka skrawaniem to najczęściej wykorzystywana metoda wykonywania metalowych detali, przy których wymagana jest wysoka dokładność oraz jakość wykończenia powierzchni. W przypadku konieczności uzyskania komponentów będących bryłami obrotowymi, stosuje się operację toczenia. Polega ona na odspajaniu materiału z użyciem noża tokarskiego przemieszczanego wzdłuż osi obrotu przedmiotu obrabianego, w wyniku zbliżania go do niej lub oddalania, a także przy stosowaniu obu tych opcji. Dla uzyskiwania odpowiednich efektów niezbędna będzie jednak nie tylko odpowiednia tokarka, ale także stosowny osprzęt. Jednym z koniecznych akcesoriów może się okazać podtrzymka do tokarki. Przekonajmy się, dlaczego będzie ona użyteczna i sprawdźmy, co warto wiedzieć na jej temat.
Dlaczego korzystanie z podtrzymek jest niezbędne?
By obróbka toczeniem była możliwa, poddawane jej przedmioty mocuje się w tokarce w kłach oraz tarczy zabierakowej z zabierakiem, bądź w szczękach uchwytu. Podczas pracy urządzenia taki układ może jednak nie gwarantować wystarczająco dużej sztywności obrabianego detalu, co będzie skutkowało powstawaniem drgań i odkształceń (ugięć) pod wpływem sił skrawania. Przy ich większym natężeniu może dojść do utraty współosiowości i współliniowości osi toczenia i osi obrotu. Zdarza się to zwłaszcza w sytuacji, gdy długość elementu lub jego masa jest nieco większa. Dla ograniczenia takich zjawisk stosuje się więc podtrzymki.
Czym są podtrzymki?
Celem stosowania podtrzymki jest zapewnienie przedmiotowi obrabianemu dodatkowego punktu podparcia, co służy zapobieganiu niedokładnościom toczenia. Zależnie od długości obrabianego detalu korzysta się z podtrzymek stałych, które montuje się na prowadnicach łoża tokarki, co stabilizuje jej pozycję w odniesieniu do materiału, lecz ogranicza zakres ruchu narzędzia, albo podtrzymek ruchomych. Są one instalowane na suporcie wzdłużnym tokarki, przemieszczają się więc w czasie toczenia, utrzymując stałą odległość od pracującego noża.