Jakie noże stosuje się w gilotynach?
Obróbka plastyczna wyrobów hutniczych obejmuje wiele operacji technologicznych pozwalających na ukształtowanie pożądanej geometrii konkretnego materiału albo gotowego produktu oraz uzyskanie potrzebnych w danym przypadku wymiarów. Wśród procesów, które są wykonywane najczęściej, jeżeli chodzi o blachy w arkuszach, znajduje się przede wszystkim ich cięcie. W zastosowaniach przemysłowych, gdzie w grę wchodzi przygotowanie dużych ilości półproduktu do dalszej obróbki, na ogół korzysta się z nożyc mechanicznych. Ich wydajna praca jest możliwa tylko wówczas, gdy są one wyposażone w odpowiednio naostrzony nóż do gilotyny. Przekonajmy się, jak działają gilotyny i czym charakteryzują się używane w nich noże.
Na jakiej zasadzie działa gilotyna?
Mechaniczne nożyce gilotynowe to urządzenie, które pozwala na jednoczesne przecinanie wielu arkuszy blachy za sprawą umieszczonego w nich noża opuszczanego podczas procesu cięcia. Gilotyna do metalu przypomina swoją budową prasę krawędziową – jest ona wyposażona w stół, na którym układa się materiał, regulując wymiar przez zmianę położenia znajdującego się z tyłu ogranicznika, a także belkę dociskową przytrzymującą materiał podczas przemieszczania się opadającego z góry noża. W zależności od konstrukcji gilotyny mogą wykorzystywać nacisk mechaniczny uzyskiwany za sprawą mimośrodu, a także hydrauliczny, gdzie siła potrzebna do cięcia jest wytwarzana przez pompę i przekazywana za pośrednictwem siłowników. Ponieważ cięcie mechaniczne zachodzi wskutek nacisku wywieranego przez krawędzie tnące, które powodują przekroczenie granicy plastyczności i rozdzielenie materiału o jakości krawędzi cięcia decyduje wykorzystywany nóż.
Co warto wiedzieć o nożach do gilotyn?
Noże do gilotyn przypominają swym kształtem duże płaskowniki, w których wykonano otwory służące do mocowania w maszynie, a na ich dolnej krawędzi znajduje się powierzchnia tnąca, która musi być odpowiednio ostra, a także zachowywać wymagany przy danym materiale kąt – z reguły zbliżony do 90°. Przy większych długościach cięcia noże składają się z poszczególnych segmentów. Ponieważ ostrze musi być odporne na obciążenia i trwałe, do wykonywania noży stosuje się stopy wyróżniające się wysoką twardością oraz odpornością na ścieranie – często są to różne gatunki stali narzędziowej.