Kiedy tokarka kwalifikuje się do remontu?
Eksploatacja urządzeń do obróbki metalu wymaga zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa, ponieważ poszczególne elementy pracują ze znacznymi prędkościami, co sprawia, że w razie awarii może dojść do zagrożenia dla zdrowia, a niekiedy nawet życia operatora. Jednym z obowiązków każdej osoby obsługującej maszyny jest reagowanie na wszelkie oznaki ich nieprawidłowego działania. W razie wykrycia usterki należy możliwie szybko wezwać fachowców specjalizujących się w remontach tokarek. Podobne kroki warto podjąć, gdy pojawiają się podejrzenia, że sprzęt jest już nadmiernie wyeksploatowany.
Jakie mogą być symptomy zużycia się mechanizmów tokarki albo jej awarii?
Objawy złego funkcjonowania poszczególnych elementów tokarki mogą być bardzo różne, w zależności od tego, które komponenty uległy nadmiernemu zużyciu lub awarii. Wśród sygnałów, które można zaobserwować najwcześniej, znajdują się przede wszystkim kwestie związane z pogorszeniem się parametrów obrabianych detali, co przejawia się m.in. większą chropowatością powierzchni czy wzrostem poziomu odchyłek. Wskazówką, że sprzęt działa nieprawidłowo, mogą być także niepokojące dźwięki dochodzące z elementów mechanicznych np. łożysk albo przegrzewanie się poszczególnych komponentów. W grę wchodzą też bardziej oczywiste oznaki awarii – niemożność uruchomienia maszyny lub wykonania niektórych operacji czy jej niewłaściwa praca podczas obróbki np. kłopoty z wymianą narzędzia.
Co należy zrobić w razie problemów?
Jednym sposobem na poradzenie sobie z awarią tokarki jest wezwanie firmy, która specjalizuje się w ich serwisowaniu oraz naprawie. Ze względu na poziom skomplikowania nowoczesnych maszyn mechanicy zajmujący się ich remontami muszą dysponować szeroką wiedzą z zakresu mechatroniki oraz informatyki przemysłowej.