Które części do maszyn obróbczych można dorobić?
Właściwe funkcjonowanie maszyn i urządzeń przemysłowych wymaga utrzymywania ich w odpowiednim stanie technicznym. Do przeprowadzenia remontu niezbędne okażą się nowe komponenty, którymi można zastąpić te, które uległy zużyciu. W wielu przypadkach zadanie to stanie się jednak niezwykle trudne, a jedynym wyjściem będzie zlecenie dorobienia części do maszyn obróbczych. Proces ten nie zawsze jest prosty. Przekonajmy się, w jakich okolicznościach trzeba będzie zdecydować się na taką opcję i sprawdźmy, co się z tym wiąże.
Kiedy dorabia się części do maszyn?
Większość producentów maszyn i urządzeń oferuje części zamienne do wytwarzanych przez siebie urządzeń jedynie przez określony czas. Po jego upływie komponenty nie są już produkowane, a jedynym zasobem pozostaje zgromadzony w magazynach zapas. W takich okolicznościach posiadacze sprzętu nie mają innego wyjścia, niż podjęcie decyzji o dorobieniu potrzebnych zamienników. Taka sytuacja będzie też miała miejsce w przypadku bankructwa firmy czy jej wrogiego przejęcia, ponieważ wówczas nowy właściciel zwykle nie jest już zainteresowany utrzymywaniem sprawności starszych parków maszynowych. Często zdarza się też, że czas oczekiwania na nową część okazuje się bardzo długi albo jej cena została ustalona na niezwykle wysokim poziomie.
Co wiąże się z dorabianiem części?
Dorabianie części jest często złożonym procesem, ponieważ musi odbywać się na podstawie częściowo zużytego elementu. W takiej sytuacji niezbędne są więc nie tylko precyzyjne pomiary, ale również odtworzenie pierwotnego kształtu i wymiarów danego detalu. Równie ważne okaże się ustalenie składu zastosowanego stopu oraz technologii użytej do poprawy jego właściwości np. nawęglania czy hartowania. Wymaga to zarówno posiadania odpowiedniego sprzętu, jak i dysponowania fachowcami, którzy będą w stanie przygotować rysunki techniczne lub model cyfrowy.