Na czym polega obróbka CNC?
Przygotowanie detali o dużej dokładności wymiarowej oraz wysokiej jakości wykończenia powierzchni wymaga zastosowania odpowiedniej technologii obróbki metalu. Wśród urządzeń, które zapewniają możliwości uzyskania najlepszych efektów, znajdują się przede wszystkim obrabiarki CNC. Przekonajmy się, na czym polega ich specyfika oraz sprawdźmy, jakie są ich mocne strony.
Jak działają maszyny CNC?
Precyzyjna obróbka metalu to przede wszystkim różne techniki skrawania – toczenie, frezowanie oraz wiercenie, a niekiedy także dłutowanie i przeciąganie. Z technologii CNC korzysta się też przy obróbce plastycznej oraz cięciu termicznym i mechanicznym. Klasyczne urządzenia wykorzystywane przy realizacji zadań tego rodzaju to maszyny obsługiwane manualnie, gdzie za tempo działania mechanizmów posuwu oraz zakres, w jakim przemieszczają się poszczególne elementy, odpowiada operator. W urządzeniach CNC poszczególne procesy są realizowane przez układy automatyczne, które realizują program obróbki przygotowany dla konkretnego elementu. Powstaje on na bazie cyfrowego modelu detalu uzyskanego w oprogramowaniu wspomagającym projektowanie CAD. Jest on następnie przekształcany na postać CAM, który dopasowuje poszczególne etapy obróbki tak, aby uzyskać określony rezultat. W grę wchodzi to zarówno dobór narzędzi, jak i parametrów ich pracy, w tym ścieżek, po których będą się przemieszczać.
Co można zyskać dzięki obróbce CNC?
Obróbka CNC znacznie upraszcza wykonywanie detali opracowanych z użyciem komputerów. Pozwala na wyeliminowanie błędów popełnianych przez operatora podczas pracy maszyny, a także zmniejsza powodowane nimi straty materiałów. Ze względu na automatyczne przezbrajanie skraca też czas potrzebny na obróbkę. W wielu przypadkach urządzenia CNC mogą uzyskiwać wyższe prędkości działania. Wielką zaletą maszyn CNC jest wysoka powtarzalność oraz możliwość szybkiej zmiany rodzaju wytwarzanych detali, a także ponownej realizacji wcześniej przygotowanych programów. Plusem korzystania z maszyn CNC jest możliwość lepszego odseparowania operatora od elementów ruchomych i używanych cieczy obróbkowych, co korzystnie wpływa na bezpieczeństwo pracy.