Z jakich części składa się frezarka?
Wytwarzanie elementów wykonanych ze stali, żeliwa, a także metali nieżelaznych, takich jak stopy miedzi lub aluminium z reguły wiąże się z prowadzeniem obróbki skrawaniem. Wiele firm produkcyjnych oraz zajmujących się świadczeniem usług w zakresie napraw mechanicznych musi na co dzień korzystać z odpowiedniego wyposażenia – tokarek, frezarek i wiertarek. Sprzęt tego rodzaju musi gwarantować wysoką wydajność i dużą precyzję wykonania – niezbędne będzie więc utrzymywanie go w dobrym stanie technicznym. Nie obejdzie się więc ani bez okresowych remontów obrabiarek do metalu, ani ich prawidłowej konserwacji. Przekonajmy się, jak są zbudowane niezwykle popularne frezarki i sprawdźmy, co wymaga szczególnej uwagi.
Jaka jest konstrukcja frezarki?
Frezarka to urządzenie, która pozwala na obróbkę metalu z wykorzystaniem frezu, który obracając się ze ściśle określoną prędkością, przemieszcza się względem materiału, odspajając niepotrzebny naddatek aż do uzyskania przewidzianej w projekcie geometrii. Frezy poruszają się po ścieżce określonej przez przygotowany wcześniej program, gdy w grę wchodzą urządzenia CNC albo dobieranej, dzięki właściwym ustawieniom wprowadzanym przez operatora za pośrednictwem odpowiednich pokręteł i dźwigni we frezarkach mechanicznych. Centralnym elementem frezarki jest głowica, w której znajduje się wrzeciono potrzebne do osadzenia frezu. Za przemieszczanie się głowicy lub stołu roboczego dba mechanizm posuwu – w nowoczesnych urządzeniach mający postać serwomechanizmów. Może on zmieniać ich położenie w 3 płaszczyznach, a także różnych osiach.
O co trzeba dbać w przypadku frezarki?
Dla zachowania dobrej kondycji technicznej maszyny oraz przedłużenia jej żywotności należy regularnie przeprowadzać przeglądy okresowe, oraz konieczne prace serwisowe. Częstotliwość przeglądów technicznych obrabiarki jest indywidualna dla każdej maszyny, a opiera się o system pracy oraz wskazania producenta. Najważniejszymi czynnościami związanymi z konserwacją i naprawą frezarek jest ich właściwe czyszczenie oraz zadbanie o prawidłowe działanie systemów odpowiedzialnych za smarowanie elementów ruchomych. Obróbka metalu wiąże się zwykle z koniecznością wykorzystywania odpowiedniego chłodziwa – system podawania cieczy musi więc być sprawny i systematycznie czyszczony. Wśród elementów zasługujących na szczególną uwagę są też zazwyczaj mechanizmy posuwu, głowica robocza oraz wszelkiego rodzaju elektronika.