Zastosowanie śrub trapezowych
Funkcjonowanie maszyn i urządzeń przemysłowych wymaga stosowania różnych mechanizmów umożliwiających precyzyjne pozycjonowanie oraz sprawne przemieszczanie poszczególnych komponentów. W przypadku korzystania z tokarki niezbędne okażą się elementy, które pozwolą na ruch suportu roboczego względem umieszczonego w uchwycie materiału. Częścią, bez której nie będzie to możliwe, jest śruba trapezowa do tokarki. Przekonajmy się, jaka jest jej charakterystyka i rola w działaniu całego urządzenia.
Czym jest śruba trapezowa?
Śruba trapezowa określana również jako pociągowa to istotny element napędu maszyn, których praca powoduje, wymaga zmiany ruchu obrotowego na postępowy. Następuje on przy dużym obciążeniu ze względu na wysoki moment obrotowy oraz masę podlegających przemieszczeniu elementów, a także działające opory skrawania. Śruby trapezowe są wykonywane w odmianach symetrycznych, które pozwalają na ruch roboczy w obu kierunkach, a także wersjach niesymetrycznych, gdzie ruch roboczy przewidziany jest w jednym kierunku. Montuje się je w imadłach i wszelkiego rodzaju uchwytach, prasach mechanicznych, a także obrabiarkach – w tym tokarkach.
Jaką funkcję pełni śruba trapezowa?
W przypadku tokarki śruba trapezowa jest elementem pozwalającym na precyzyjne przemieszczanie zespołu suportu narzędziowego, a zatem skrzynki suportowej, sań wzdłużnych i poprzecznych, a także sanek narzędziowych i imaka nożowego, w którym osadza się narzędzie umożliwiające proces toczenia, a więc nóż tokarski. Śruba pociągowa jest napędzana z wrzeciennika tokarki przez skrzynkę posuwów. Jest ona konieczna w przypadku prac wymagających synchronizacji ruchu obrotowego wrzeciona z posuwem suportu np. przy wykonywaniu ślimaków albo gwintów. Przy innych zadaniach funkcję przenoszenia napędu na część roboczą przejmuje wałek pociągowy, sprawdzający się przy toczeniu wzdłużnym i poprzecznym.